اهمیت تخم نطفه دار

من یک دستگاه جوجه کشی ارزان قیمت ایزی باتور پنج رو خریداری کردم و چهار عدد تخم مرغ برهما و هشت عدد تخم مرغ لهستانی داخل دستگاه قرار دادم.
از اونجایی که خودم مرغ و خروس داشتم خودم تخم مرغ نطفه دار تهیه کردم ولی روز پنجم برای نطفه سنجی اقدام کردم ولی در نهایت دیدم که فقط سه عدد از تخم مرغ ها نطفه دار بودن.
چون محلی که من زندگی میکنم اکثرا همه توی خونه هاشون حیوانات اهلی نگهداری میکنند من از افراد زیادی درباره نطفه تخم مرغ ها سوال کردم و مشکلم رو فهمیدم.

اول اینکه تخم مرغ نطفه دار رو حد اکثر باید پنج روز توی هوای عادی نگه داری کرد و بعد از این مدت نطفه خیلی ضعیف میشه ولی من تخم مرغ هام اکثرا مال ده دوازده روز قبل بود.

دوما خوراک مرغ و خروس برای تولید تخم مرغ نطفه دار خیلی مهمه تا یک تخم مرغ با نطفه قوی تولید کنند یعنی باید اون مواد غذایی مورد نیازشون تامین بشه و بعضی از مواد غذایی رو نباید بخورند وگرنه تخم مرغ خوبی درست نمیشه.

اتفاقا من دو روز قبل از اینکه تخم مرغ ها رو جمع کنم پودر کلسیم زیادی داخل آب اونها ریختم و این باعث شد که تخم مرغ پوسته خیلی ضخیمی داشته باشه و این ویژگی بیرون اومدن جوجه و همچنین تنفس جوجه رو دچار مشکل میکرد .

به دلیل اینکه نوع تغذیه متنوعی نداشتن زرده تخم مرغ قوی نداشتن که برای نطفه مفید باشه و این نوع تخم مرغ های ضعیف همون جوجه هایی هستند که دو سه روز اول فلج میشن و میمیرند.

همچنین برای نطفه خوب افراد محلی میگن که مرغ و خروس اگه ارزن بخورند جفت گیری بهتر و تخم نطفه دار قوی تری دارند البته این نکته بیشتر توی فصل های سرد تر مورد استفاده قرار میگیره .

بعد از کلی تجربه 10 تا تخم نطفه دار داخل دستگاه گذاشتم و خدا رو شکر همه اونها نطفه سالمی داشتند و به جوجه تبدیل شد اند.

بالا