5- تجربیات جوجه کشی |تجربه ارزشمند جناب آقای محسن ابراهیمی

administrator

Administrator
عضو کادر مدیریت
تجربیات جوجه کشی |تجربه ارزشمند جناب آقای محسن ابراهیمی

تجربه ارزشمند محسن ابراهیمی

در اولین تجربه هایم در جوجه کشی از فاصله 800 الی 1000 متری تخم هایی با نژاد بسیار اصیل را خریداری کردم که از بازار به سختی می توان آن ها را به دست آورد. تخم ها را با اتوبوس فرستاده بودند و بسته بندی مناسبی داشتند. هنگامی که به دستم رسید هیچ گونه آثار شکستگی بر روی تخم ها وجود نداشت و سالم بودند. تخم ها را پس از دو روز در داخل دستگاه قرار دادم اما با کمال تعجب پس از 21 روز 4 تخم از 25 تخم به جوجه تبدیل شدند. و حتی تخمی وجود داشت که به علت فاسد شدن در داخل ماشین جوجه درآوری ترکیده بود.

با این تجربه به این نتیجه رسیدم که صرفا بسته بندی مناسب برای خارج شدن تخم ها کافی نیست. بلکه تغییر دما درهنگام حرکت ماشین باعث فاسد شدن تخم ها می شود. مثلا تخم هایی که ما خریدیم 12 ساعت در راه بودند. تخم ها در هنگام قرار گرفتن در داخل انباری ماشین در صبح در محیطی با یک دما قرار می گیرند اما در هنگام ظهر و با گرمای موتور و تایر حرارت بیشتری را دریافت کرده و در حمل و نقل در شب در دمای پایین قرار می گیرند. همین امر باعث فاسد شدن تخم ها می شود.

همچنین در هنگام انبار کردن مشخص نیست که تخم ها در چه جاهایی انبار می شوند و در داخل ساک می گذارند یا جای دیگر. همچنین عبور ماشین از پیچ و خم ها باعث وارد شدن ضربه به تخم ها می شود و اگرچه تخم ها به خوبی بسته بندی شده اند اما به دلیل این که درون تخم مایع است ، وارد شدن ارتعاش موجب تلف شدن تخم ها می شود. حتی یک بار مشاهده کردم که علی رغم سالم ماندن پوسته ، کیسه هوایی درون تخم پاره شده بود.

در میان این تخم هایی که جوجه کشی می کردم به خاطر می آورم که یکی از تخم ها ترکید و تخم دیگر بوی خیلی بدی می داد که آن ها را از دستگاه جوجه کشی خارج کردم. با این مساله به این نتیجه رسیدم که باید تخم ها را از نزدیک ترین مکان بخرم و حتما محل نگهداری مرغ های مادر را مشاهده بکنم.

علاوه بر این وقتی بر پایه اعتماد تخم ها را از فاصله دور می خریم ، گاهی اوقات امکان کلاهبرداری وجود دارد مثلا خود من که یک موقع نژاد برهما یا بوفری را خریداری کردم ، تخم یک پرنده دیگر را برایم ارسال کردند. در یک مورد دیگر هم وقتی تخم نطفه دار مرغی با یک نژاد خاص را خریداری کردم ، تخم های مرغ با نژاد دیگر را برایم فرستاده بوند.

به این دلایل ترجیح می دهم که هنگام خرید گله مولد را از نزدیک مشاهده بکنم و یا از تخم های گله مولد خودم استفاده کنم زیرا ضریب نر و ماده ، میزان و نوع تغذیه را در گله مولد حتما در مقدار مناسب قرار می دهم و اگر قصد خرید داشته باشم از شهر و محل نزدیک زندگی خودم خریداری می کنم.

همه تجربیات ارسالی شما دوستان عزیز در این قسمت قرار میگرند: تجربیات جوجه کشی

تجربه تهیه تخم نطفه دار.jpg

بالا